14 listopada 2009

Głupia ankieta

PZ Myers, prowadzący Pharyngulę słynie m.in. z tego, że z pomocą swoich czytelników radykalnie odmienia wyniki ankiet internetowych. Ot, wystarczy że poda na swoim blogu linka do jakiejś kretyńsko głupiej ankiety (np. "Czy ateiści mają prawo do wywieszania bilbordów promujących ich światopogląd?"), a wielotysięczna rzesza czytelników bierze się do głosowania. Pozazdrościłem Myersowi. Zobaczymy jak wam pójdzie głosowanie w ankiecie:
Czy człowiek pochodzi od małpy?
 • TAK (29%)
 • NIE (66%)
 • Nie wiem (5%)
Ten wynik ewidentnie trzeba zmienić. Pomożecie?

7 komentarzy:

 1. @ autor

  Dlaczego "głupia"? Umieszczając tę ankietkę liczyłem właśnie na nieco inteligencji z obu stron. Wszak co bardziej "światli" ewolucjoniści zatrzegają stanowczo, iż człowiek nie pochodzi od małp, ino ma z nimi wspólnego przodka (ankieta jest ewidentnym nawiązaniem do gorącej dyskusji, jaka się odbyła pod jednym z postów).
  Myślę zatem, że sporo głosów na NIE oddali właśnie ewolucjoniści ;)
  Niemniej oczywiście twój głos w tej "głupiej" ankiecie jest jak najbardziej brany pod uwagę.
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ nie oszukujmy się - ankieta "Czy człowiek pochodzi od małpy?" umieszczona na blogu kreacjonistycznym ma bardzo jednoznaczny wydźwięk.

  Przypomina mi się dyskusja Lawrence'a Kraussa z Richardem Dawkinsem, kiedy to Krauss powiedział, że 12% Amerykanów uważa, że Słońce kręci się wokół Ziemi. Potem, gdy przyszedł czas na pytania od publiczności, jeden mężczyzna stwierdził, że Ziemia nie obraca się wokół Słońca, ani Słońce wokół Ziemi, ponieważ oba ciała obracają się wokół ich wspólnego środka masy i może to miało na myśli te 12% odpowiadających. Krauss skomentował krótko: kiedyś oblałem test na prawo jazdy, bo też próbowałem interpretować pytania.

  No więc nie bawmy się w pokrętne interpretacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. @killy: "nie bawmy się w pokrętne interpretacje"
  Przecież w obu przypadkach to nie są "pokrętne interpretacje" tylko czytanie ze zrozumieniem. Uczą tego teraz w szkołach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomniało mi to kapkę inne, sformułowane podobnie ankiety:
  Czy nadal bijesz własną żonę?
  a)już nie
  b)tak
  c)nie wiem

  OdpowiedzUsuń
 5. Człowiek nie pochodzi od żadnej ze współcześnie żyjących małp, ale niewątpliwie pochodzi od małpy, tak, jak współczesne małpy. Dlatego to ileśtam procent światłych ewolucjonistów udzieliło w ankiecie odpowiedzi "tak":)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest:
  Tak (43%)
  Nie (54%)
  Nie wiem (4%)
  Myślę, że Twój post odniósł porządany skutek >=P.

  OdpowiedzUsuń
 7. No cóż, nadal większość głosów na "Nie". Niestety, mój blog nie ma tylu czytelników co Pharyngula.

  OdpowiedzUsuń