12 grudnia 2009

Przegląd nowości i zapowiedzi wydawniczych

Niestety brakuje mi ostatnio czasu na prowadzenie bloga. Skutkuje to zaległościami we wpisach - aktualnie na recenzję czekają, przeczytane niedawno, "Ślepy zegarmistrz" Dawkinsa i "Trzeci szympans" Jareda Diamonda. Na szczęście mam chwilę na krótki przegląd tego co ostatnio dzieje się na rynku wydawniczym - a dzieje się sporo.

Prószyński i S-ka wydał, w ramach tzw. czarnej serii, "Why evolution is true?" Jerry'ego A. Coyne'a. Polski tytuł to "Ewolucja jest faktem". Jestem po dwóch pierwszy rozdziałach, więc póki co wstrzymuję się z wyrokowaniem co do całości książki. Niemniej jednak dla osób zainteresowanych ewolucją jest to jedna z dwóch najważniejszych książek napisanych w tym roku. Cena: 39.90, ilość stron: 304.

Wydawnictwo Jirafa Roja uraczyło nas reedycją "O pochodzeniu człowieka" Karola Darwina. Wydanie ma ten sam format i szatę graficzną co wcześniejsze wydanie "O powstawaniu gatunków" z tego wydawnictwa. Podobnie jak poprzednio brak jest jakiegokolwiek komentarza naukowego. Mam nadzieję, że pod względem korekty książka prezentuje się lepiej, niż wołające o pomstę wydanie "O powstawaniu..." (przeglądając książkę w Empiku wyłapałem literówkę w spisie treści, co nie wróży najlepiej). No i spójrzcie jak wydawnictwo "reklamuje" książkę:
(...) Zawarty w tej opublikowanej w 1871 roku rozprawie determinizm ewolucyjny oraz obraz bezwzględnej walki o byt posłużył wprawdzie niejednemu przywódcy państw totalitarnych, zwłaszcza Hitlerowi, do usprawiedliwiania zbrodniczych poczynań, ale Darwin był przede wszystkim uczonym, który, posługując się aparatem badawczym dostępnym dziewiętnastowiecznemu przyrodnikowi, sformułował szereg wniosków o charakterze rewolucyjnym, podobnie jak rewolucjonistą był Kopernik, ogłaszając swoją teorię heliocentryczną. Czy jednak sugestywne argumenty Darwina mają wartość żelaznych dowodów? Na ten temat Czytelnik musi wyrobić sobie własne zdanie.
Może to i lepiej, że nie zabrali się za pisanie komentarza naukowego do książki, bo po takim opisie to ręce opadają. Cena: 29.90, ilość stron: 250.

Wczoraj wypatrzyłem w Empiku, wydaną przez PWN, książkę "Wielcy przyrodnicy" opisującą postacie 40 największych przyrodników, począwszy od starożytności, poprzez renesans, oświecenie aż do końca XIX wieku. Jest więc Darwin (Karol, jak i Erazm), Lamarck, Asa Gray, Cuvier czy Lineusz. Pod względem wydania książka powala na kolana - fenomenalnej jakości papier (nie kredowy!) i mnóstwo kolorowych ilustracji zaczerpniętych w dużej mierze ze zbiorów londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej. Pod względem merytorycznym wypowiem się dopiero po przeczytaniu, ale już dla samych ilustracji warto mieć tą książkę. Cena: 99.00, a więc nie ukrywajmy drogo. Udało mi się jednak dostać ją w antykwariacie za 46, także wystarczy dobrze poszukać. Ilość stron: 304. Twarda oprawa.

W połowie stycznia Prószyński i S-ka wyda "Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw" Jareda Diamonda. Po lekturze "Trzecie szympansa" już nie mogę się doczekać kolejnej książki tego autora. Planowana cena: 45,00 (dużo, ale można to usprawiedliwić objętością - 424 strony).

No i cały czas czekamy na "The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution", najnowszą książkę Richarda Dawkinsa zapowiedzianą przez CiS. To jest ta druga najważniejsza tegoroczna książka dla fanów ewolucji. Cena nieznana, ilość stron nieznana, data wydania nieznana. Pozostaje czekać, albo sprowadzać.

7 komentarzy:

 1. Zbieram się z napisaniem o najnowszej książce Dawkinsa ale zebrać się nie mogę. Kupiłem 3 dni po wydaniu i od razu się wziąłem za czytanie - ale bez mazaka. Jakoś nie lubię bazgrać po książkach, chociaż parę rzeczy było ciekawych.

  Co do Jirafa Roja - aż człowiek się zastanawia jak reklamowaliby własne wydanie Biblii czy Manifest Komunistyczny Marksa :P

  OdpowiedzUsuń
 2. CIS na pytanie kiedy nowy Dawkins będzie dostępny odparło, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to będzie do kupienia ok 12 lutego :)

  a.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz, Biblii jeszcze nie wydali, ale "Manifest komunistyczny" to była chyba jedna z pierwszych książek jakie wypuścili. A przy okazji dobrze, że się wpisałeś w komentarzu, bo dopiero teraz się kapnąłem że nie mam u siebie linka do twojego bloga (a byłem pewien, że go jakiś czas temu dodawałem).

  apeyron, dzięki za info. Czyli dostaniemy Dawkinsa niecałe pół roku po premierze. Nieźle.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uderz w stół a nożyce się odezwą - komu najbardziej podpasował Hitler w opisie książki Darwina? Autor bloga ma tylko jedną szansę odpowiedzi :P

  OdpowiedzUsuń
 5. A mogę poprosić o pomoc publiczność? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tylko telefon do przyjaciela został. Jako podpowiedź mogę powiedzieć, że jest przedstawicielem grupy ludzi, którzy uważają, że prawo Godwina ich nie dotyczy - pozbawiałoby ich to jednego z koronnych argumentów wobec ewolucji ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż, myślę że doskonale wiem o kogo ci chodzi, ale nie zamierzam robić kolejnej reklamy tym, którzy na to zdecydowanie nie zasłużyli. Swoją drogą to głupota niektórych jest wprost niewiarygodna.

  OdpowiedzUsuń