29 maja 2008

Phoenix wylądował

26 maja o godzinie 1.38 czasu polskiego na Marsie wylądował próbnik Phoenix, wysłany przez NASA. Jego celem jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy na Marsie była kiedyś woda w stanie ciekłym. Misja zapowiada się ciekawie, szczególnie że już na początek próbnik przesłał na Ziemię sporą liczbę zdjęć. Oczywiście, poza fotografowaniem, Phoenix będzie także analizował otaczające go skały. Ciekawe, czy misja okaże się tak wielkim sukcesem, jak wyprawa Pathfinder'a z 1997? Próbnik został sfotografowany w trakcie lądowania przez Mars Reconnaissance Orbiter:

Mars Reconnaissance Orbiter sfotografował także miejsce lądowania Pathfinder'a:

Pragnę przypomnieć, że obecnie na Marsie działają jeszcze łaziki Spirit i Oportunity, które wylądowały w 2004 roku. One również dostarczają cennych informacji i ciekawych zdjęć. Poniżej jedno z nich:

Zachęcam do zajrzenia na oficjalną stronę misji Phoenix. Można na niej śledzić na bieżąco przebieg misji oraz obejrzeć galerię zdjęć wykonanych przez Phoenixa. Warto również odwiedzić stronę NASA, ponieważ tam także zamieszczane są bieżące informacje o misji. Gdyby komuś nie chciało się przekopywać przez stronę NASA, to na Wikipedii można znaleźć sporą galerię zdjęć nadesłanych przez Spirit i Oportunity.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz