15 czerwca 2008

Szczerze mówiąc

29 maja 2008 opublikowany został raport The Economics of Ecosystems and Biodiversity (Ekonomia ekosystemów i bioróżnorodność). Idea raportu zrodziła się w Poczdamie na spotkaniu ministrów środowiska państw grupy G8 w maju 2007. Postanowiono wtedy zbadać wpływ różnorodności ekosystemów na ekonomię. Teraz możemy obejrzeć rezultat przedsięwzięcia.

Czego można dowiedzieć się z raportu? Podam tylko kilka przykładowych informacji:
  • Działalność człowiek sprawia, że co godzinę wymierają na Ziemi 3 gatunki. Szacuje się, że jest to tempo około 1000 razy szybsze od naturalnego tempa wymierania gatunków.
  • Karczowanie lasów może doprowadzić do zmniejszenia światowego PKB o dwa biliony euro.
  • Przez ostatnie 300 lat z Ziemi zniknęło ponad 40% lasów. 25 krajów straciło wszystkie swoje lasy, kolejnych 29 krajów straciło ich ponad 90%.
  • Biopaliwa stanowią tylko 1.5% rynku paliw, są jednak odpowiedzialne za prawie 50% wzrost konsumpcji plonów takich jak kukurydza.
  • Do 2030 może zniknąć nawet 60% raf koralowych. A przy okazji - rafy koralowe są tak wielkie, że widać je z kosmosu.
Raport jest bardzo przejrzyście skonstruowany i jednoznaczny w swojej wymowie. Utrata bioróżnorodności już teraz powoduje wymierne straty w gospodarce. Co więcej, różnorodność ekosystemów jest potrzebna, żeby ludzkość mogła przetrwać w przyszłości. Nie są to suche hasła propagandowe. Autorzy raportu poparli je licznymi badaniami i przykładami. Pokazano także, że codzienne życie mieszkańców Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych zależy od odległych geograficznie ekosystemów, np. na Madagaskarze czy w Wietnamie.

Dobrze, że taki raport powstał. Póki co podchodzę jednak do niego z pewnym sceptycyzmem. Sam raport jeszcze nie wystarczy, żeby coś zmieniło się na lepsze. Mam nadzieje, że rządzący nie poprzestaną na słowach i zrobią coś, by ratować środowisko (a tym samym nas wszystkich). Wszyscy powinniśmy pamiętać, że - tutaj pozwolę sobie zacytować z "Diuny" Franka Herberta - "problem człowieka polega nie na tym, ilu ludzi może przetrwać w danym systemie, lecz jak będą egzystować ci, którzy przetrwają". Na sam koniec jeszcze kilka cytatów:
Gdyby ludzkość zniknęła, Ziemia powróciłaby do bogatego stanu równowagi sprzed 10 tysięcy lat. Gdyby zniknęły owady, środowisko pogrążyłoby się w chaosie. (Edward Osborne Wilson)
Nie możemy rozwiązywać naszych problemów używając tych samych metod, których użyliśmy do ich stworzenia. (Albert Einstein).
Człowiek jest cząstką wszechświata, cząstką ograniczoną w czasie i przestrzeni. Doświadczamy siebie samych, naszych myśli i uczuć jako coś oddzielonego od reszty. Rodzaj pewnego optycznego złudzenia w świadomości... rodzaj więzienia... Naszym zadaniem musi być ucieczka z tego więzienia poprzez rozszerzenie kręgu współczucia tak, by objął wszystkie żywe istoty i całą naturę w jej pięknie. Musimy zacząć myśleć w zupełnie odmienny sposób, jeśli ludzkość ma przetrwać (Albert Einstein).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz