1 czerwca 2008

Wystawa: Planeta Ocean

Rok temu Łódź gościła plenerową wystawę zdjęć "Ziemia z nieba". Kilkadziesiąt fotografii, wykonanych przez Yann'a Arthus-Bertrand'a, przedstawiało najrozmaitsze zakątki naszej planety widziane z lotu ptaka. Wystawa cieszyła się tak dużą popularnością, że czas jej trwania został przedłużony. Dużą liczbę odwiedzających zawdzięczała niewątpliwe umieszczeniu w parku, gdzie zdjęcia można było podziwiać przy okazji spaceru bądź wypadu ze znajomymi na miasto. Ja sam zresztą odwiedziłem wystawę czterokrotnie. Przyznam, że zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie.

Sukces "Ziemi z nieba" został dostrzeżony. Dzięki temu w tym roku w Łodzi można obejrzeć wystawę Planeta Ocean. Tym razem motywem przewodnim są morskie głębiny i różnorodność ich mieszkańców. Autorami zdjęć są Laurent Ballesta i Pierre Descamp - francuscy biolodzy morscy. Trzeba przyznać, że fotografie robią spore wrażenie. Niektóre zwierzęta wyglądają niczym z surrealistycznych obrazów bądź ilustracji do książek fantasy, a inne w ogóle nie wyglądają na zwierzęta. Krótkie podpisy pod fotografiami zawierają mnóstwo ciekawych informacji - ponoć liczbę jeszcze nie odkrytych morskich gatunków szacuje się na 20 milionów, a liczba rekinów zabijanych co roku wynosi 100 milionów, czyli 3 na sekundę. Dodatkowym walorem edukacyjnym jest pawilon multimedialny, w którym wyświetlane są filmy na temat oceanów. Jest więc świetna okazja do poszerzania swoich informacji z zakresu biologii i ekologii.


Zachęcam gorąco do odwiedzenia wystawy. Można ją oglądać w parku Staromiejskim (zwanym też parkiem Śledzia), na starej krańcówce tramwajowej (róg Franciszkańskiej i Północnej). Wystawa czynna będzie do 28 września. Później zostanie zapewne przeniesiona do innego miasta. W Polsce został również wydany album ze zdjęciami z wystawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz