11 czerwca 2008

Szkarłatne A

Nadeszła pora, żeby wyjaśnić znaczenie czerwonego (a właściwie szkarłatnego) 'A' w prawej kolumnie mojego bloga, które możecie również zobaczyć na opisywanej w jednym z wcześniejszych wpisów Pharynguli. Tym samym - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - chciałbym przybliżyć działalność społeczną Richarda Dawkinsa.

Poza napisaniem przez ostatnie 30 lat kilku bardzo dobrych książek popularnonaukowych, Dawkins jest znany z założenia w 2006 roku fundacji Richard Dawkins Foundation for Reason and Science (Fundajca Richarda Dawkinsa Na Rzecz Rozumu i Nauki, w skrócie RDF). Jej celem jest wspieranie promocji nauki, m.in. poprzez finansowanie programów nauczania, a w przyszłości mają być także finansowane badania nad psychologią wiary i religią.

Dawkins organizuje wiele wykładów na temat biologii ewolucyjnej i dyskusji ze znanymi naukowcami. Na stronie fundacji oraz na Google Video można pobrać lub obejrzeć filmy z wykładów (polecam wykłady z Galapagos) oraz dyskusji. W spotkaniach z Dawkinsem uczestniczyło wiele mniej lub bardziej znanych osobistości współczesnego świata naukowego, m.in Lawrence Krauss, Steven Weinberg, Daniel Dennett czy PZ Myers. Część filmów można pobrać ze strony Dawkinsa (polecam dyskusję z Krauss'em). Te same filmy można kupić wydane na DVD w sklepie internetowym. Wpływy ze sprzedaży przekazywane są albo na konto fundacji albo na rzecz instytucji społecznych.

Za sprawą Dawkinsa zaistniała także kampania społeczna The OUT Campaign. Ma ona zachęcać ateistów do wyjścia z ukrycia, a przy okazji tworzyć pozytywny wizerunek ateizmu. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jej celem nie jest przekonywanie kogokolwiek do zostania ateistą. Założenia kampanii to otwarte mówienie o swoich przekonaniach (speak OUT), pomóc w wyjściu z ukrycia tym, który chcą to zrobić, ale potrzebują wsparcia (reach OUT), obrona programu nauczania w szkołach przed wpływami religijnymi (keep OUT) oraz stanie się widocznymi w swoich społecznościach (stand OUT). Symbolem kampanii stało się szkarłatne 'A', które możecie oglądać na moim blogu. Jest to dyskretna forma manifestacji, ponieważ ktoś kto nie słyszał o kampanii nie domyśli się znaczenia symbolu, jakie za nim stoi. Na zakończenie tego wpisu zachęcam do przeczytania polskiego tłumaczenia manifestu kampanii napisanego przez Richarda Dawkinsa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz